Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD– gastroesophageal reflux disease) to powszechna choroba, która dotyka coraz więcej osób w każdym wieku. Objawy refluksu występują u 20-40% dorosłych, a codziennie dolegliwości odczuwa około 10% społeczeństwa. Brak leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego naraża błonę śluzową przełyku na działanie kwasu żołądkowego, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i groźnych powikłań między innymi do raka gruczołowego przełyku.
Schorzenie polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku z powodu niewłaściwej pracy dolnego zwieracza przełyku. Fizjologicznie refluks może wystąpić kilka razy dziennie bez objawów, jednak przy wystąpieniu dolegliwości mówimy o chorobie refluksowej. Osłabienie zwieracza powoduje cofanie się kwaśnej treści żołądka, wywołując symptomy.
Najczęstsze objawy choroby to:
Objawy te często nasilają się po ułożeniu na wznak, natomiast sygnałami alarmowymi, które będą świadczyć o należności zgłoszenia się do lekarza są: zaburzenia połykania lub ból towarzyszący, wymioty utrzymujące się lub krwawienie z przełyku.
Dolny zwieracz przełyku rozkurcza się podczas połykania, umożliwiając przejście pokarmu do żołądka, a następnie szybko się kurczy, aby zapobiec cofaniu treści pokarmowej i kwasu solnego do przełyku. Kiedy ten mechanizm zawodzi, dochodzi do refluksu.
Choroba refluksowa może być także skutkiem schorzeń, takich jak cukrzyca, twardzina, alkoholizm oraz zaburzenia hormonalne. Przyczyniają się do niej także leki, np. antykoncepcja doustna, leki na serce czy płuca, oraz przepuklina rozworu przełykowego, która ułatwia cofanie się kwasu żołądkowego.
Cofanie się treści żołądkowej do przełyku wywołuje uciążliwe objawy, takie jak zgaga, oraz może prowadzić do powikłań, np. nadżerek w błonie śluzowej.
Przyczyniają się do tego m.in.:
Ważne aspekty to:
Wskazane jest również siedzenie lub spacerowanie po spożytych posiłkach w celu zmiejszenia ryzyka wystąpienia dolegliwości chorobowych.
Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować wszystkie potrawy i produkty, które chory źle toleruje:
W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby można powyższe zalecenia rozszerzyć o stosowanie diety łatwostrawnej.
Autor: Gabriela Nizioł